Google Çalışanları Şirketin “Pentagon Al (DOD)” Projesinden Çekilmesini İstiyor

5 Nisan 2018 1060 1 0

Bu ayın başlarında, Google’ın kaynaklarını, drone (DOD) görüntülerini analiz edebilecek bilgisayarlı görüntü algoritmalarını geliştirmek için bir araştırma girişimi olan ABD Projesi Savunma Bakanlığı’na sunduğunu açıkladı. Buna karşılık olarak, 3.100’den fazla Google çalışanı, The New York Times‘ın bildirdiği gibi, Google CEO’su Sundar Pichai’nin “Google’ın savaş işinde olmamalı” gibi şirketin katılımını yeniden değerlendirmeye çağırdığı bir mektup imzaladı.

                 

Project Maven ile ilgili çalışmalar geçtiğimiz Nisan ayında başladı ve Google’ın DOD’a gerçekte ne sunduğuna dair ayrıntılar net değil iken, drone çekimlerinin daha iyi analiz edilmesi için bir Pentagon araştırma girişiminin olduğu anlaşılıyor. Bir basın açıklamasında, bir Google sözcüsü şirketin DOD erişimini, fotoğraf içeriğini anlayabilen makine öğrenimi uygulamalarında kullanılan açık kaynaklı TensorFlow yazılımını verdiğini doğruladı.

Google, Project Maven konusundaki çalışmalarını “saldırgan olmayan” olarak nitelendirdi ve Google’ın alfabenin yönetim kurulunda yer alan bulut operasyonunun başkanı Diane Greene, teknolojinin “dronları işletmek veya uçurmak” için kullanılmayacağını ve “ Silahları fırlatmak için kullanılmaz. ”Ancak Pichai’ye gönderilen mektubu imzalayan birçok çalışan için bu yeterli değil. “Bu, dar bir doğrudan uygulama setini ortadan kaldırırken,” yazıyor, “teknoloji ordu için üretiliyor ve teslim edildikten sonra bu görevlere yardımcı olmak için kolaylıkla kullanılabilir.”

[padding top=”0″ bottom=”0″ right=”5%” left=”5%”]

“Bu sözleşme Google’ın itibarını riske atıyor ve temel değerlerimize doğrudan karşı çıkıyor.”

Bu mektup, Google’ın Proje Maven’i iptal etmesini ve şirketin, savaş teknolojisi oluşturmaya çalışmadığını belirten bir politika oluşturup yürürlüğe koymasını istemek için devam ediyor. Mektubunda “Bu sözleşme Google’ın itibarını riske atıyor ve temel değerlerimize doğrudan karşı çıkıyor” diyor. “ABD hükümetine askeri gözetimde yardımcı olmak için bu teknolojiyi inşa etmek – ve potansiyel olarak ölümcül sonuçlar – kabul edilemez.”

 

Bir Google sözcüsü Salı günü mektuba bir cevap verdi, The New York Times, “makine öğrenimi için herhangi bir askeri kullanımın doğal olarak endişe uyandırdığını belirterek… Bu önemli konuyla ilgili kapsamlı bir tartışmada şirkete aktif olarak katılıyoruz. . ”Ek olarak,“ İnsan görüntüleri incelemek için görüntüleri işaretlemek için teknoloji kullanılıyor ve yaşamları kurtarması ve insanları çok can sıkıcı bir iş yapmak zorunda kalmaması için kullanılıyor ”diyor Google’ın ifadesi.

[/padding]

Amazon ve Microsoft gibi diğer şirketler de savunma projeleri üzerinde çalıştılar, ancak bu mektubu destekleyen Google çalışanları, Google’ın Project Maven’le ilgili çalışmalarını onaylamanın bir yolu olarak görmüyor. Mektubunda, “Google’ın benzersiz tarihi, sloganı ” Kötülüğün Olmaması ” ve milyarlarca kullanıcının hayatına doğrudan ulaşması ” ifadesi yer alıyor. Geçmişte, Google askeri araştırmalarla ilgili olarak dikkatli olmuştur. 2013 yılında, askeri araştırma organizasyonuna bağlı bir dizi robotik şirketi satın aldıktan sonra Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı’ndan (DARPA) fonları reddetmiştir.

 

Google’ın URL Kısaltma Servisi goo.gl Kapanıyor Yazımızı Okudunuzmu?

Makalemizi Emojiler İle Değerlendirin.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

Tags: Google çalışanları projeden çekilmek istiyor, Google itibarı düşüyor, Google savaştan çekilmeli Categories: Teknoloji
share TWEET PIN IT SHARE share share
SafakB

WebLobi.net kurucusu ve aynı zamanda yazarıyım 18 yaşındayım bilişim okumaktayım.

Comments
  1. -

    Google zaten her hangi bir ülkeyi destekliyormuş gibi görünmemeli. Sonuçta global bir şirket.

Leave a reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir