Genel

En önemli 5 Android P güncellemesi

Android P, yıllardır en önemli Android güncellemelerinden biri olmaya hazırlanıyor. Google yalnızca Android’in gezinme şeklini değiştirmekle kalmaz, aynı zamanda telefonlarımızla etkileşim şeklimizi de değiştirir – ve telefonlarımızın bizimle nasıl etkileşimde bulunduğunu. Android P’nin büyük hedefleri, telefonlarımızı daha az dikkat dağıtıcı ve daha az stresli hale getirmek ve insanlara ne kadar çok dikkat ettiklerini kontrol etmelerini sağlamaktır. Her şey bildirim ve uygulama aşırı yüklemesi ile ilgili.

 

Uygulama zaman sınırları

Android P’de birçok yeni şey var, ama param için bu en büyük anlaşma. Google, her uygulamada ne kadar zaman harcadığınızı gösterecektir. Ve daha da önemlisi, bunları ne kadar süreyle kullandığınıza dair zaman sınırları belirlemenize izin verecek.

Kendinizi her gün belirli bir süre ile sınırlandırabilirsiniz – örneğin, 15 dakika veya bir saat. Bu süreden sonra, uygulamanın simgesi gri olur. Kullanmaya çalıştığınızda, Android size izin vermez. Bunun yerine, bir pop-up size zaman sınırınıza ulaştığınızı söyleyecektir. Göz ardı etmek için bir düğme bile olmayacak ve uygulamayı açmanıza izin vermeyecek. (Gerçekten ihtiyacınız varsa uygulamaya geri dönebileceksiniz, ancak ayarlara geri dönüp zaman sınırınızı kaldırmanız gerekir.)

Google, Android P’nin beta sürümü bulunduğundan tam olarak nasıl çalıştığını söyleyebileceğini söylüyor; Ayrıca, yatağa gitmeniz gerektiğinde telefonunuzu siyah ve beyaza çevirecek bir seçeneği test ediyor. Her ikisi de harika fikirler. Özellikle geçtiğimiz yıl boyunca, telefonlarımıza bakmaya harcadığımız zamanla ilgili şikayetlerde artış oldu. Bir süredir ebeveyn denetimi uygulamaları oldu, ancak yetişkinlerin kendileri için sınırlar koymasını sağlayan eşdeğer bir hizmet olmadı.

 

 

Daha az bildirim rahatsızlıkları

Bildirimler akıllı telefon gerekliliğidir. Onlar da en kötüsü. Google, yüzünüzden kurtulmak için Android P’de daha da fazlasını yapmaya çalışıyor. Birincisi, bunları bir yere kaydırmaya devam ederseniz bir uygulamanın bildirimlerini reddetmenizi öneririz. Ama daha da büyük olan şey, Rahatsız Etmeyin’in ne kadar garip olduğudur.

Artık telefonunuz Rahatsız Etmeyin moduna girdiğinde, bildirimleri ekranda hiç görünmeyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Hiçbir yerde. Kilit ekranında değil. Bildirim çekmecesinde bile yok. Ayrıca, telefonun yüzünü masanın üzerine bastırarak Rahatsız Etmeyin özelliğini açabilirsiniz. Telefonunuz iş uygulamalarınızı kişisel verilerinizden ayırmak için ayarlanmışsa, şimdi bir seferde hepsini susturmak için bir geçiş yapılacaktır, bu da tatil veya hafta sonu için harika olmalıdır.

 

Hareket navigasyonu

Google, Android’de nasıl gezineceğinize ilişkin önemli bir değişiklik yaptıktan sonra altı yıldan uzun bir süredir. 2011’den bu yana, ekran üzerindeki üç düğmeyle ilgili: back, home ve multitask. Ama şimdi değişmek üzere.

Android P’de, Google, bir hareket tabanlı kontrol şemasına geçiş yapmaya başlayacaktır. Öncelikle, sadece ana düğmeyi göreceksiniz. Birden fazla işe hızlıca geçebilirsiniz … ancak aynı zamanda birden çok işe doğru hızlıca kaydırabilirsiniz. Bir geri düğmesi olacak, ancak yalnızca bir uygulama bunu gerçekten kullanabiliyorsa.

Bazı yönlerden, bu yeni kontrol şeması özellikle daha az akıllı telefon kullanıcıları için her şeyi zorlaştırıyor. Her zaman mevcut düğmeleri yenmek zordur. Ancak, hareketler Android’i işletim sistemini kontrol etmenin çok daha esnek bir yoluna doğru ilerlemeye başlar ve sonuçta ekran alanını da serbest bırakmaya yardımcı olur.

 

Ekran düzenleme

Bu gecikmiş, ama hala bu konuda çok heyecanlıyım. Android P’de, başka bir uygulamaya geçmek zorunda kalmadan bunları çektikten sonra ekran görüntülerini düzenleyip işaretleyebilirsiniz. Ayrıca, çoklu menü kısayolunu kaçınılmaz olarak unuttuğunuzda kullanışlı olacak şekilde, güç menüsünden bir ekran görüntüsü almak için bir seçenek de olacaktır.

 

Daha akıllı uygulama arama sonuçları

Android’in dahili arama özelliği, P’de çok daha başarılı hale geliyor. Artık, yüklü uygulamaların simgelerini kaldırmak yerine, uygulamaların içinde yapabileceğiniz şeyleri de çekebiliyorsunuz. Yani, Lyft için arama yaparsanız, evinize veya ofisinize gitmek için düğmelere sahip olabilirsiniz, bu da size ekstra tuşa basma şansı verir.

Uygulama çekmecesi, sizin için yapmanız gereken şeyleri akıllıca önerme yeteneğini de kullanacaktır. Bu nedenle, sadece Seamless düğmesi için bir düğme sunmak yerine, son öğünüzü yeniden sipariş etmek için size bir komut gösterebilir.

Nasıl Deneyeceğiz?

Android P, muhtemelen bu sonbaharda bitene kadar bitmeyecek. Ama denemek için o zamana kadar beklemek zorunda değilsiniz. İşletim sistemi, onu destekleyen dokuz telefondan birine sahip olduğunuz sürece, kurulumu oldukça kolay olan bir beta sürümünde kullanılabilir. Bunlar arasında hem Pixel hem Pixel 2, Essential Phone, Sony Xperia XZ2, Xiaomi’nın Mi Mix 2S, Nokia’nın 7 Plus’ı, Vivo’nın X21’i, Oppo’nun R15 Pro’su ve – ne zaman piyasaya sürüldüğü – OnePlus 6’yı da bulabilirsiniz.

 

Kaynak : THEVERGE

 

PUBG Corp Harita Seçmeyi Getirdi Yazımızı Okuyun.

Makalemizi Emojiler İle Değerlendirin.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Etiketler
Daha Fazla Göster

SafakB

WebLobi.net kurucusu ve aynı zamanda yazarıyım 18 yaşındayım bilişim okumaktayım.

Önerilen Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close